ملاله یوسف زی

مبارزه با خشونت علیه زنان

1080 647 آگاه

دبیر سازمان ملل، “آنتونیو گوترش”: زمانی می توانیم بگوییم که ما در جهانی عادلانه و برابر زندگی می کنیم که زنان و دختران، که نیمی از جمعیت ما را تشکیل می دهند، بدون ترس، خشونت و نا امنی های روزمره زندگی کنند.

بنابر تعریف سازمان ملل، خشونت علیه زنان به  هر عمل خشونت آمیز مبتنی بر جنسیت می گویند که نتیجه ی آن آسیب فیزیکی، جنسی، روحی و محرومیت از آزادی چه در اجتماع و چه در زندگی خصوصی است.

از سال۱۹۸۱، ۲۵ نوامبر هر سال با عنوان روز جهانی رفع خشونت علیه زنان نام گذاری شده است و هدف از آن یادآوری عزم همگانی برای مبارزه با خشونت علیه زنان است. این تاریخ به دلیل قتل وحشیانه ی سه خواهر میرابال، از فعالان سیاسی اهل جمهوری دومینیکن انتخاب شده است.

از دیگر نمونه های خشونت علیه زنان می توان به “ملاله یوسف زی”، دختری ۲۱ ساله اهل پاکستان که به دلیل دفاع از حق آموزش توسط طالبان مورد ترور نافرجام قرار گرفت اشاره کرد. وی گزارش هایی از شرایط ناگوار زندگی زنان و دختران در منطقه خویش در وبلاگش منتشر کرد و طالبان او و خانواده اش را تهدید به قتل کرده بودند که سرانجام در اکتبر ۲۰۱۲ در راه بازگشت از مدرسه هدف تیراندازی قرار گرفت.

وی کتابی با عنوان “من ملاله هستم” نوشته است که اعتقاد دارد تنها داستان خودش نیست بلکه داستان ۶۱ میلیون کودک و دختری است که از درس و تعلیم محروم مانده اند. ورود این کتاب به مدرسه های خصوصی پاکستان ممنوع است. ملاله سرانجام برای تلاش هایش در زمینه ی حق تحصیل جایزه ی صلح نوبل ۲۰۱۴ را دریافت کرد.

نظر شما