آیا تنبیه یا جایزه چاره ساز است؟

1280 842 آگاه
آیا تنبیه یا جایزه چاره ساز است؟

امروزه کتابهای راهنمای تربیت فرزند، والدین را بیش از پیش تشویق به جایگزینی برای جایزه و تنبیه کودک می کنند.در این کتب به این اشاره شده است که میتوان فرزندان سالم،مستقل و خود تنظیم‌ تربیت کنیم، اگر با اصول متفاوت از دیروز آنها را آموزش دهیم.اما چگونه؟

والدین سلطه جویی که سطح توقع بالایی دارند و می خواهند همه چیز تحت کنترلشان باشد احتمالا از راه کار جایزه و تنبیه استفاده می کنند که متاسفانه این روش برای خیلی از کودکان نه تنها چاره ساز نیست بلکه می تواند اثر معکوس نیز داشته باشد.
از نظر دکتر Alfie Kohn تنبیه و جایزه ،دو روی یک سکه هستند که در اصل فقط برای برطرف کردن انتظارات والدین از فرزندانشان به کار می رود و بدتر از آن، آنها را از ریسک پذیری،تقویت خلاقیت و استقلال محروم می کند.

پس اگر این روش اثر معکوس دارد ،جایگزین آن چه می تواند باشد؟

کارشناسان ،برقراری ارتباط نزدیکتر با فرزند را توصیه می کنند.اگر فرزندتان خطایی کرد او را تنبیه نکنید ،وقت بیشتری گذاشته ،با او صحبت کنید و دلایل اشتباه بودن رفتارش را توضیح دهید.
برای مثال فرزندتان بدون اجازه از کیف شما پول برداشته تا شکلات بخرد؛ در وهله اول خونسرد باشید و خشم خود را کنترل کنید ،سپس برای او توضیح دهید که میدانید شکلات دوست دارد و این سوال را در ذهنش ایجاد کنید که آیا راه بهتری برای دستیابی به خواسته اش وجود نداشته؟؟اینگونه متوجه خواهد شد به جای دزدکی به هدف خود رسیدن،می توانست درخواست پول یا شکلات کند،بدین صورت حس اعتماد و صداقت را نیز در او تقویت می کنید.

به نظر ساده می آید ولی این تغییر خواستار زمان و صبر می باشد،اما انجام این روش به طور مداوم به والد کمک می کند تا به اهداف طولانی مدت خود در تربیت فرزند برسد( لسر،۲۰۱۸)

نظر شما